Akvaryum Suyu Bulanık mı? Çözümü...

malakv

Akvaryum suyu bulanık diyenlerdenseniz ve bunu nasıl çözeceğinizi bilmiyorsanız bu yazı sizin için. Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda %90 başarıya ulaşacaksınız. Bu yöntemlere ek olarak yazının sonunda bir yöntemi daha belirttim; ancak bunlar temelleri oluşturuyor.

 Akvayumunuzun bulanık olmasının gerekçelerine teker teker göz atalım.

İlk etken akvaryum suyu hazırlama sürecinde yapılan yanlışlıklar. Malawi akvaryumu suyu hazırlanırken öncelikle beslemek istediğiniz türün özellikleri baz alınmalıdır. Peki bu ne demek. Sarı prenses türü sizin de bildiğiniz gibi kayalık yerlerde yaşarken Yunus Ciklet (Çiklit) kumlu alanları tercih edecektir. Suyumuzu hazırlayacağız ama türe göre hazırlayacağız. O zaman ilk unsur suyun sertliği olacak. Malawi akvaryumu kurulumunda suyu bulanıklaştıran kum ve kayaları iyi seçeceğiz.

Seçtiğimiz kaya ve kum salınım yapmayan türden ve sağlıklı olmalıdır. Akvaryumcu dediğimiz kimseler çoğunlukla midye kırıkları kullanırlar ki sattıkları renkli saçma sapan kumlardan daha iyidir. Alınan kum nasıl bir ortamdan geldiği bilinmeyen kumdur ve temizliği maalesef bizim şüphe duyduğumuz bir konudur. Dikkat ederseniz akvaryuma konduğunda tozlu bulanık bir hal alır. Akvaryuma konmadan önce bir çay kaşığı kadar çamaşır suyunu büyük bir leğene dökün ve kumu içinde 2 gün kadar bekletin. Sabırsız davranmak yapılacak en son şeydir. Bu bekleyişin sonunda kumunuzu en azından 7-8 defa suyla durulayın ki çamaşır suyunun etkisi sıfıra insin. Artık kum bölümünü bitirmiş olduk.

Akvaryuma konulacak kayalarda yine bir önceki süreç uygulanır ve buna ek olarak belirtmek istediğim şey şudur: Mercan parçalarını asla ve asla Malawi akvaryumu içinde tutmayın. Mercan parçaları çok sert olmasının yanında suyu gereksiz yere sertleştirir. Buna ek olarak mercan balığınızın pullarına zarar verebilir ve deri altı fungusu (mantarı) olarak niteleyeceğimiz zararlılara karşı balığımızın savunmasını azaltır.

Atman Dış FiltreAkvaryum dış filtre kurulumu  bir diğer önemli unsurdur. Akvaryumcu şahıs size bir sürü yüzük benzeri şey satmaya çalışır. Bunların çoğu (hepsi demiyorum) para tuzağından öteye gitmez.

Akvarum suyu berraklaştırıcı gibi ürünler satarak bizleri kandırmaya çalışırlar. yapılacak en güzel şey. Temiz sert çekyat süngerlerinin baş parmak boyuntunda küpler şeklinde kesilmesi olacaktır. Bu küplerin içindeki gözeneklerde dış filtre içinde yararlı bakteriler yaşar ki akvaryum suyu ve berraklığı için çok önemlidir.  Bu konuya ayrıca bir yazı hazırlamayı düşünüyorum.

 

ATMAN-AT-F202-IC-FILTREİç motorun ya da fitrenin berraklığa etkisi nedir? 

İç motor ya da filtre dediğimiz cihazlar suyun tamamen altında durur ve burası önemli dış motora girmemesi gereken büyük pislikleri toparlarlar. Ben genelde ekonomim el vermediği için daha ucuz olan ATMAN Dış ve İç Filtre kullandım. Suyun oksijenlenmesinde önemli paya sahiptir iç motor.

 

Akvaryum suyu değişimi ve sıklığı nasıl olmalı?

120lt. bir akvaryumunuz ve 10 balığınız varsa haftada bir kez 1/4 oranında değişim şarttır. Suyu değiştirirken  dış motoru asla kapatmayınız. Ayrı bir kovaya su giriş ve çıkışını devam ettirecek şekilde koyunuz yoksa yararlı bakteriler ölebilir. Değişim zamanı daha uzun aralıklı ya da daha kısa aralıklı olabilir; peki buna ne karar verir, nitrat ve nitrit oranları. Biraz su kimyası devreye girer kısacası Şanslıyız ki çok pahalı olmayan su değerlerini ölçebilen renklerle suyun kirliliği ve değerlerinin gösteren çubuklar var. 

Su kimyasıBildiğiniz gibi akvaryum balıkları suya dışkılarını zehirli bir madde olan amonyak olarak bırakırlar. Bu madde çoğaldıkça bunu dengeleyen bakteriler dış motorda göreve başlarlar. Önce amonyak nitrite daha sonra ise nitrata dönüşür. Bu süreç bir döngüdür. Su sarardı dersiniz, bunun sebebi artık dönüşümün yapılmasının zorlaşmış olmasıdır ve balıklar da huzursuz olur. Su değişimi şart olur. Akvaryumu güneş görmeyen ya da az gören bir yerde tutmak da suyun sararmasını geciktirir.

Akvaryum suyunu değiştirme ve bulanıklığı gidermenin bir yolu ise bir hortumun ucuna yarısı kesilmiş bir pet şişe takmak olacaktır. Sifon tekniğini uygularız ve havaya kalkan dibe çökmüş pislikleri de bununla temizleriz. Dikkat ettiyseniz tamamını boşaltmıyoruz suyun. Bu konu önemli.

Ekonomisi iyi olanlar için sararmış sudan kurtlmanın bir yolu da UV filtrelerdir. UV filtreler yazısı ile devam edin.

Akvaryum suyu ve onu berrak temiz tutmanın bazı yollarını gördük.

Bu yazıya yapacağınız teşekkür sosyal ağlarda paylaşmanız olacaktır. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Yorumlar   

 
recep
0 #6 recep 10-07-2014 20:10
Anlatımınız çok iyi, şu hortum ucuna pet şişe ile sifon tekniğini biraz daha açma imkanınız varmı?
Alıntı
 
 
HÜSEYİN ŞEYDA ÖZYUVA
+1 #5 HÜSEYİN ŞEYDA ÖZYUVA 19-06-2014 08:21
Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.
Alıntı
 
 
emre
+1 #4 emre 02-03-2014 18:27
:lol:
Verdiğiniz bilgiler icin tesekur ederim..saolun
Alıntı
 
 
murat
-1 #3 murat 24-12-2013 11:52
:eek: Abi sen ucmusun biz hep akvaryumcunun dediklerini uyguluyoruz bir şey olmuyor. Bu yazıyı okuduktan sonra şuna inandim adamlar malzeme satayımda nasıl olursa olsun diyormuş. Yani yumlanmışız gereksiz masraflar. Kendi adıma çok teşekkür ederim.
Alıntı
 
 
hüseyin
0 #2 hüseyin 27-10-2013 21:04
Benim karma ciklet akvaryumum var kayaları dogal siyah ve beyaz kumları akvaryum cudan aldım su rengi yeşimsi değişmem gereklimi?
Alıntı
 
 
Ali
+9 #1 Ali 07-12-2012 10:32
Çok Teşekkür Ederim.
Yorumlarınız Aydınlatıcıydı. Sağolun :lol:
Alıntı
 

Yorum ekle

Yorum ve sorularınızda kullandığınız dile ve Türkçe'ye özen gösteriniz.


Güvenlik kodu
Yenile

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEKLER